Nasza szkoła jest super | Albion

Ulubione imprezy w Polskiej Szkole im Św. Jana Pawła II w Albion, Melbourne, Australia.

Boże Narodzenie i zakończenie roku szkolnego

W Polskiej szkole co roku świętujemy na początku grudnia Boże Narodzenie i przygotowujemy szkolny występ artystyczny. W zeszłym roku były jasełka, czyli tradycyjne polskie przedstawienie bożonarodzeniowe, bardzo ważne w kulturze chrześcijańskiej.

Jasełka są o Jezusie Chrystusie i opowiadają historię jego narodzin. W naszej szkole artystyczne występy są zawsze na końcu roku, a ja grałam w jasełkach rolę Marii – Matki Jezusa. Wszyscy musieliśmy uczyć się przydzielonych ról. Byliśmy przebrani w kostiumy, aby wyglądać jak aniołki, pasterze, królowie lub dzieci. Śpiewaliśmy także kolędy bożenarodzeniowe takie jak „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem Pasterze” i „Cicha Noc”. Przedstawienie było super i wszystkim się bardzo podobało. W tym roku na zakończenie szkoły przygotowujemy występ o czterech porach roku i sklepie mody.

Venessa Moćko

Wielkanoc

Rzut marchewką dla zajączka
Pisanki w wykonaniu uczniów

Wielkanoc w naszej szkole to bardzo fajny dzień. Rodzice i nauczyciele przygotowują dla uczniów konkursy i zabawy. Każdy dostaje wielkanocne słodycze i w tym dniu nie ma lekcji. Wielkanocne dekoracje są w szkole, na przykład pisanki, baranki i kwiatki. Wielkanoc przynosi dużo radości dla uczniów. Uczniowie często przygotowują się do święta przez tworzenie dekoracji i uczestniczą w fajnych konkursach. Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim i przychodzi po Wielkim Poście. Warto wspomnieć o pysznych tradycyjnych potrawach wielkanocnych. Jajka, mazurki, kiełbasy, i babki wielkanocne to smaki, które kojarzą się z tym świętem. Moją ulubioną częścią tego święta jest szukanie czekoladowych jajek oraz zajączki które otrzymujemy za uczestnictwo w konkursach.

Adam Werner

Dzień Dziecka

Co roku, na Dzień Dziecka nasza szkola organizuje dzień gier i zabaw. To moj ulubiony dzień w polskiej szkole. Zwykle na początku dnia najpierw odrabiamy lekcje, a póżniej oglądamy film lub gramy w różne gry.

W tym roku oglądaliśmy Smerfy po polsku. Mogliśmy też w tym dniu założyć coś wygodnego, jak np piżamę. Były też słodycze, popcorn i gorąca czekolada dla wszystkich dzieci. Dla przedszkolaków były też brokatowe farby do twarzy czli tzw. „face painting” i wiele innych atrakcji. Już nie mogę się doczekać co będzie ciekawego w przyszłym roku!

Roxana Moćko

Międzynarodowy Konkurs „W duchu Strzeleckiego”

Organizowany przez „Kościuszko Heritage Inc.” z okazji 150. rocznicy śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego.

W Polskiej Szkole im Św. Jana Pawła II w Albion, w klasie starszaków moja nauczycielka pani Grażyna Walendzik, przygotowywała mnie i mojego kolegę Adama do konkursu. Wraz z Adamem wysłałem pracę w kategorii muzycznej „Rapową Balladę o Strzeleckim” i jako uczestnik zostałem zaproszony do Sydney na Galę Koncert.  Mój brat Marcel również uczestniczył w konkursie w kategori plastycznej i także był zaproszony na Galę. Nie mieliśmy pojęcia, czy dostaniemy jakąś nagrodę lub wyróźnienie, ale nasi rodzice zorganizowali samochodową wyprawę do Sydney, by wspólnie uczestniczyć  w charakterze widzów w Galowym Koncercie.

Wiedzieliśmy tylko, że w programie galowych uroczystości obchodów roku Strzeleckiego w Australii, miało być m.in. ogłoszenie wyników konkursu „W duchu Strzeleckiego”. Nie znaliśmy wyników aż do momentu uroczystego ogłoszenia jury w trakcie Gali.

Ja i moja rodzina wyjechaliśmy z Melbourne w piątek o 5 rano. Trasa około 900 km była długa i męcząca. Po dziewięciu godzinach dojechaliśmy do Sydney i zdążyliśmy na Galę, która zaczęła się punktualnie o godz 18.00.

Marcel Jaśkowski, pierwsza nagroda w kategorii plastycznej, młodzieżowej
„Rapowa Ballada o Strzeleckim”

Po wprowadzeniu do obchodów roku Strzeleckiego w Australii, przyszedł w końcu czas na ogłoszenie nagród. Przewodniczący jury wymienił najpierw kategorię plastyczną: trzecie i drugie  miejsce, aż w końcu odczytał pierwsze miejsce i imię mojego brata. Marcel wygrał, byłem z niego bardzo dumny. Następnie przyszło na kategorię muzyczną. Po odczytaniu trzeciego i drugiego miejsca, przyszła kolej na pierwsze i tu wymieniono moje imię! Tego się nie spodziewałem i byłem tak zadowolony że hej!  Mogłem przypuszczać, że Marcel otrzyma nagrodę, bo jest genialny w rysunku i malarstwie, ale moja i Adama pierwsza nagroda, to była wspaniała niespodzianka! Na koncercie było jeszcze dużo innych atrakcji, ale dla mnie najważniejszy był nasz sukces. Tego nigdy nie zapomnę i chcę podziękować koledze Adamowi, który nie mógł przyjechać,  za przygotowanie muzyki do mojego tekstu „Rapowej Ballady o Strzeleckim” i mojej pani z polskiej szkoły, pani Grażynie Walendzik.

Zakończenie Gali pamiątkową fotografią

Po Gali pojechaliśmy na nasz camping  przy centrum Sydney i poszliśmy spać, bo jak wróciliśmy to było bardzo późno. Następnego dnia, czyli w sobotę wstaliśmy wcześnie, mieliśmy małe śniadanie i pociągiem pojechaliśmy do centrum Sydney. Przez cały dzień podróżowaliśmy po Sydney autobusem  wycieczkowym „hop on – hop off” i później poszliśmy na obiad.

W niedzielę rano, wczesna pobudka i pośpiech, by zdążyć na wykupioną wycieczkę to Sydney Opera House. Wycieczka była niesamowita. Zwiedziliśmy całą operę i muszę przyznać, że te wnętrza i akustyka  były niesamowite. Wrażenie robi także piękna architektura budowli w kształcie muszli i jej usytuowanie.

Później mieliśmy obiad, zwiedziliśmy jeszcze kilka miejsc w Sydney i musieliśmy już wracać do Melbourne, bo rano do szkoły, a rodzice do pracy. Jechało się kilkanaście godzin z przerwami na nocne drzemki i o godzinie 8 rano w poniedziałek byliśmy z powrotem w Melbourne.

Szkoda że tak krótko, ale obowiązki wołały. Było niesamowicie. Jak bym miał jeszcze szansę, to pojechałbym jeszcze raz, tylko tym razem z Adamem, bo bez niego to nie to samo.

Olivier Jaśkowski z Polskiej Szkoły w Albion, Melbourne, Australia

Relacje uczniów zostały nadesłane przez Grażynę Walendzik, dyrektorkę Polskiej Szkoły w Albion.
Zdjęcie tytułowe:
grafika własna z wykorzystaniem zdjęcia z jaseseł szkolnych (archiwum Polskiej Szkoły w Albion)