Festiwal Szkolny w St Albans | Relacja

W sobotę, 28 października 2023 roku, mieliśmy przyjemność być gospodarzami Festiwalu Szkolnego zorganizowanego przez Dział Szkolny Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii. Festiwal był częścią Tygodnia Dziecka – dorocznego wydarzenia obchodzonego w całej Australii w czwartym tygodniu października.

Tematem tegorocznego Tygodnia, odbywającego się w dniach 21–29 października, było hasło: ,,Dzieci mają prawo do odpoczynku, zabawy i uczestniczenia w zajęciach, które lubią”. W festiwalu wzięły udział trzy z czterech szkół zrzeszonych w Dziale Szkolnym Federacji: szkoła im. Mikołaja Kopernika w St. Albans, szkoła im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville i szkoła im. Marii Konopnickiej w Essendon.

Plakat promujący wydarzenie

Festiwal rozpoczął się o godzinie 10.30 powitaniem wszystkich gości przez panią Bożenę Iwanowską OAM, koordynatorkę Działu Szkolnego wikroriańskiej Federacji. Następnie nasza szkoła wystąpiła z dobrze już przećwiczonym przedstawieniem o Mikołaju Koperniku, które przygotowaliśmy z okazji 550. rocznicy jego urodzin.

Po przedstawieniu odbyło się – niecierpliwie wyczekiwane przez zwycięzców – wręczenie nagród w konkursie ,,Paweł Edmund Strzelecki – podróżnik, badacz, filantrop”, organizowanym w dniach 27.02.-30.09.23 przez wiktoriańską Federację, Polskie Biuro Opieki Społecznej ,,PolCare” i Polskie Towarzystwo Edukacyjne w Wiktorii. Konkurs skierowany był do polonijnych dzieci i młodzieży mieszkających poza Polską, a także polskich seniorów z Australii.

Podczas festiwalu nagrody dostali uczestnicy w kategorii dziecięcej i młodzieżowej. Zwycięzcy dostali nagrody pieniężne, medale i dyplomy. Prace na konkurs zostały nadesłane z Australii, Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Najliczniejsze były prace plastyczne, które uczestnicy wydarzenia mogli oglądać na wystawie.

Zwycięzcy i laureaci konkursu z Bożeną Iwanowską OAM, koordynatorką Działu Szkolnego wiktoriańskiej Federacji
Prace konkursowe
Prace konkursowe z kat. seniorów (praca na żółtym tle) i dziecięcej
Prace konkursowe z kat. seniorów (dwie pierwsze od lewej) i młodzieżowej

Wszystkie konkursowe prace można obejrzeć i przeczytać w ebooku.

Następnym punktem programu było wręczenie nagród i medali z okazji Dnia Nauczyciela dla nauczycieli szkół zrzeszonych w Federacji, zakończone pamiątkowym zdjęciem grupowym.

Od lewej: Magdalena Delport, Justyna Podolska, Aleksandra Evans, Barbara Furgał, dr Piotr Kipka, Halina Puszkar, Beata Rawdanowicz, Klara Rawdanowicz, Bożena Iwanowska OAM, Roman Sawko, Monia Krajewski

Przerwa przy pączkach z lukrem, kawie i herbacie, była znakomitą okazją do rozmów z dawno nie widzianymi znajomymi, a także do obejrzenia drugiej wystawy, bardzo ciekawej, a mianowicie kolekcji znaczków pocztowych z Mikołajem Kopernikiem, z krajów całego świata. Znajdowały się tam prawie wszystkie znaczki z Kopernikiem, jakie kiedykolwiek zostały wydrukowane.

Po przerwie odbył się Konkurs Młodych Talentów, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich trzech szkół. Kategorie były w tym roku różnorodne: pokaz sztuk walki, recytacje wierszy, indywidualny i grupowy śpiew oraz gra na instrumencie. Wielkim zaskoczeniem był dla nas występ Myki Imierowicz, o której wiedzieliśmy, że ładnie rysuje, ale podczas konkursu zaskoczyła nas pięknym śpiewem. Myka zaśpiewała piosenkę Aurory pt. ,,Runaway” i dostała zasłużone, gromkie oklaski.

Uczniowie szkoły im. Mikołaja Kopernika w St. Albans
Uczniowie szkoły im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville
Uczniowie szkoły im. Marii Konopnickiej w Essendon

> Pełna fotogaleria zdjęć dostępna jest na fejsbukowym fanpejdżu szkoły w St. Albans.
> Widerelację obejrzysz na fanpejdżu szkoły w Rowville.

Po konkursie talentów nadszedł czas na lunch – hotdogi – przygotowany przez rodziców.

Ostatnim punktem programu była dyskoteka prowadzona przez DJ-a Dawida, zresztą byłego ucznia naszej szkoły. Jako pierwsza ruszyła do tańca szkoła w Essendon i swoim entuzjazmem zachęciła do zabawy pozostałych uczestników. Hitowa ,,Macarena’’, powtórzona dwa razy, rozruszała tańczących, którzy z wielkim zaangażowniem kontunuowali zabawę przy dźwiękach (i śpiewaniu) kolejnych dyskotekowych hitów: ,,YMCA”, ,,Kaczuszek”, ,,Starego Niedźwiedzia” i wielu innych piosenek na życzenie.

Festiwal, przebiegający w duchu tegorocznego hasła Tygodnia Dziecka, dostarczył uczestnikom okazji do odpoczynku i przyjemnej zabawy, zakończył się o godzinie 14.00.

Barbara Furgał
Nauczycielka w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w St. Albans

Zdjęcie tytułowe: kolaż zdjęć (fot. Barbara Furgał, grafika JT)
Zdjęcia załączone do artykułu zostały udostępnione przez polskie szkoły w St. Albans i Rowville
.

Relacja z Festiwalu Szkolnego w St Albans jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Barbara Furgał (tekst, zdjęcia), Justyna Tarnowska (tekst), Portal Polonii w Wiktorii (tekst), Federacji Polskich Organizaji w Wiktorii (tekst), Magdalena Delport (zdjęcia). Utwór powstał w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2023 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.