Obchody Dnia Dziecka z Pierogiem Włodkiem i Delicją Szampańską

23 maja 2026 roku w siedzibie Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii zrobiło się wyjątkowo gwarno, kolorowo i bardzo wesoło. Tydzień przed Międzynarodowym Dniem Dziecka spotkali się tam uczniowie z polonijnych szkół w Melbourne, aby wspólnie świętować jedno z najradośniejszych wydarzeń w roku. W tym roku na najmłodszych czekała wyjątkowa niespodzianka – prosto z Sydney przyjechali Pieróg Włodek oraz Delicja Szampańska (His Secret Power).

Spotkanie rozpoczęło się interaktywnym przedstawieniem, podczas którego dzieci poznawały rodzaje pierogów, ich smaki oraz owoce wykorzystywane w polskiej kuchni. Były zgadywanki, zabawne dialogi i mnóstwo okazji do śmiechu. W pewnym momencie cała sala zamieniła się w taneczny parkiet – dzieci ruszyły do „Boogie Woogie” oraz „Głowa, ramiona, kolana, pięty”, a ich entuzjazm udzielił się nawet dorosłym.

Obejrzyj filmiki z wydarzenia: filmik 1, filmik 2.

Po części artystycznej przyszedł czas na warsztaty kulinarne. Młodsze dzieci z zapałem lepiły pierogi z kolorowej plasteliny, tworząc fantazyjne kształty i bawiąc się w małych kucharzy. Starsze natomiast przygotowywały prawdziwe pierogi z truskawkami, ucząc się, jak wałkować ciasto, nakładać farsz i dokładnie zlepiać brzegi. Dla wielu z nich było to pierwsze takie doświadczenie, a duma z własnoręcznie wykonanych pierogów była ogromna.

Kulminacją spotkania była wspólna degustacja. Na stołach pojawiły się pierogi ruskie, z mięsem oraz oczywiście te z truskawkami – ulubione wśród najmłodszych. Dzieci próbowały, porównywały smaki i chętnie sięgały po dokładki. Na zakończenie każde dziecko otrzymało słodką delicję szampańską, która była symbolicznym akcentem polskich smaków dzieciństwa.

Michał Macioch (Pieróg Włodek) z Moniką Krajewski (koordynatorką Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w South Melbourne) i Beatą Rawdanowicz (koordynatorką Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej w Essendon)

Całe wydarzenie było pięknym przykładem tego, jak polonijna społeczność potrafi tworzyć przestrzeń pełną ciepła, tradycji i wspólnej radości. Rodzice mieli okazję porozmawiać, nauczyciele – zobaczyć efekty swojej pracy, a dzieci – poczuć, że polska kultura jest żywa, barwna i bliska, nawet na drugim końcu świata. To była naprawdę świetna impreza, za którą serdecznie dziękujemy organizatorom, wolontariuszom i wszystkim zaangażowanym.

A to jeszcze nie koniec świętowania! Już 31 maja 2026 o godzinie 13:00 odbędzie się druga część obchodów Dnia Dziecka, tym razem w Domu Polskim „Syrena”w Rowville. Zapowiada się kolejna porcja fantastycznej zabawy- do zobaczenia!

Magdalena Delport
Koordynatorka Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville

Organizacja wydarzenia została dofinansowana przez Konsulat Generalny RP w Sydney ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zdjęcie tytułowe: uczestnicy obchodów Dnia Dziecka, siedziba Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, 23 maja 2026 (fot. Monika Krajewski, Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w South Melbourne)
Zdjęcia: jeśli nie podano inaczej zdjęcia pochodzą z archiwum Polskiej SzkołySobotniej im. Marszalka Józefa Piłsudskiego w Rowville