We wrześniowym wydaniu Biuletynu Związku Polaków w Geelong z 2025 roku pisałem o Hannah Hank z klubu Geelong United Basketball, której zaproponowano kontrakt na grę w Polsce, w klubie z Bydgoszczy. Niestety, ze względu na problemy zdrowotne jej ojca, Hannah zdecydowała się wówczas nie przyjąć tej oferty.
Sześć miesięcy później Hannah ponownie otrzymała propozycję gry w zawodowym klubie koszykarskim w Polsce – tym razem w ENEA AZS Politechnika Poznań. Dołączyła do zespołu w styczniu 2026 i już zdążyła się zaaklimatyzować zarówno w nowym mieście, jak i w nowym klubie.
Niedawno Hannah przysłała do mnie e-maila z dobrymi informacjami. Pisała, że bardzo podoba jej się życie w Poznaniu i że świetnie czuje się w nowej drużynie. W krótkim czasie udało jej się zwiedzić miasto i okolice, a także odwiedzić piękny Gdańsk. W zwiedzaniu nie przeszkodziła jej nawet mroźna polska zima.
Zapytałem Hannah, jak radzi sobie z komunikacją, nie znając języka polskiego. Zapewniła mnie, że język nie stanowi problemu, ponieważ większość zawodniczek oraz trener mówią po angielsku. Hannah przesłała mi także kilka zdjęć z pierwszych tygodni pobytu w Polsce.
Hannah, życzymy Ci wszelkich sukcesów w sportowej przygodzie i mamy nadzieję, że nadal będziesz cieszyć się Polską oraz życzliwością jej mieszkańców.
Henryk Szkuta
Prezes Związku Polaków w Geelong
Zdjęcie tytułowe: Hannah Hank podczas gry w ENEA AZS Politechnika Poznań
Zdjęcia: archiwum Hannah Hank

