Spotkanie opłatkowe Sekcji Polskiej Radia 3ZZZ | Relacja

Trzeci rok z rzędu członkowie i sympatycy Sekcji Polskiej Radia 3ZZZ mieli okazję spotkać się na tradycyjnym opłatku i wspólnym śpiewaniu kolęd. Zarząd zaprosił wszystkich chętnych do głównej siedziby Radia 3ZZZ przy 309 Albert St. w Brunswick na godz 14.30 w sobotę, 28 grudnia 2024 roku.

Dużo wcześniej, przed przybyciem innych organizatorów spotkania, pojechałam w towarzystwie Klementyny Zieleniewskiej do radia, by otworzyć budynek i sprawdzić stan pomieszczeń. Wkrótce przyjechali Ania i Adam Godeccy z instrumentem muzycznym, nagłośnieniem i mikrofonami oraz Renia Suwara z córką Kingą, Basią Marszałek oraz Wiesią i Józefem Gasparskimi.

Podzieliliśmy się na dwie grupy. Basia Marszałek i Wiesia Gasparska zajęły się przygotowaniem potraw w kuchni (odgrzewanie pierogów, krojenie wędlin i ciast itp.). Renia, Kinga, Józef Gasparski, Klementyna Zieleniewska i ja zajęliśmy się przygotowaniem sali, która na co dzień służy jako sala konferencyjna, z której korzystają różne grupy etniczne. Sala robi smutne wrażenie (moja prywatna opinia) z dominującym szarym kolorem ścian i podłóg i czarnymi blatami stołów. Wszystkie stoły, jak przystało na spotkanie świąteczne, zostały nakryte śnieżnobiałymi obrusami. Na jednym ze stołów położono żłóbek z Dzieciątkiem Jezus i czuwającymi Matką Bożą i św. Józefem w otoczeniu pasterzy, zwierząt i wielu aniołów. Jak opisuje Służebnica Boża Maria z Agredy (hiszpańska zakonnica franciszkańska żyjąca w latach 1606–1665) w dziele „ Mistyczne Miasto Boże”, niezliczone zastępy aniołów adorowały Dzieciątko Jezus w żłóbku.

Kinga Suwara i Józef Gasparski
Barbara Marszałek i Wiesława Gasparska

Ściany i stoły przyozdobione zostały okolicznościową, świąteczną dekoracją. I tak zimna, smutna sala konferencyjna ożyła. Zrobiło się ciepło, przytulnie i radośnie. Przygotowano także stoły z potrawami, na których pysznie wyglądały różne dania (gotowane, pieczone, sałatki) oraz szeroki wybór świeżych owoców, które w większości zakupił Natan Fiedorowicz.

Wszystko było gotowe przed przybyciem pierwszych gości. W miarę przybywania gości, przybywało też nowych potraw – zgodnie z australijskim zwyczajem, że każdy coś przynosi. Był problem, gdzie to pomieścić.

Przybywających w głównych drzwiach wejściowych (zamykają się natychmiast automatycznie i nie ma dostępu do budynku) witał serdecznie Józef Gasparski, a w sali spotkań Renata Suwara – zastępca koordynatora i Zofia Kemp – koordynator.

Ze względu na stale dochodzących gości i w oczekiwaniu na ks. Mariusza Han SJ (członek Zarządu, opiekun duchowy i redaktor trzech audycji w miesiącu) oficjalne rozpoczęcie spotkania nieco opóźniliśmy. Dla zebranych był to czas na serdeczne, przyjacielskie rozmowy.
Po przybyciu ks. Mariusza (w tym dniu był wyjątkowo zajęty: Msza św., opłatek w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon, którego jest rektorem; niestety z naszego opłatka musiał wyjść wcześniej, bo miał umówione kolejne spotkanie) Zofia Kemp serdecznie przywitała wszystkich obecnych wyrażając radość z tego, że razem w tak licznym gronie możemy cieszyć się z przyjścia na świat Dzieciątka Jezus. Następnie poprosiła ks. Mariusza o modlitwę i błogosławieństwo. Po odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy” ks. Mariusz w imię Trójcy Świętej przywitał zebranych przy wigilijnym stole, aby świętować narodzenie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Odczytał fragment ewangelii wg Św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim i poprowadził modlitwę. Wyraziliśmy wdzięczność Bogu Ojcu za noc, w którą wysłał nam swojego syna Jezusa Chrystusa, by nas zbawił. Prosiliśmy o opiekę nad Polską, by panowała jedność i zgoda oraz o wieczną radość dla naszych zmarłych, a także modliliśmy się za wszystkich bliskich w Polsce i Australii, abyśmy codziennie żyli miłością i umieli sobie przebaczać. W modlitwie pamiętaliśmy też o bezdomnych, płączących i chorych.

Ks. Mariusz prosił Pana Boga o błogosławieństwo dla zebranych i przyniesionych pokarmów. Następnie złożył nam piękne życzenia m.in. byśmy odnajdywali Pana Jezusa w codzienności, w zwykłych sytuacjach życiowych, w relacjach z drugim człowiekiem. Ks. Mariusz podkreślił także jak ważną rolę w naszym życiu pełni radio, bo ludzie nie tylko słyszą język polski, ale też to, co za pomocą tego języka jest przekazywane. To co usłyszą zostaje w sercach, umyśle i kształtuje potem ich postępowanie. Podkreślił, że radio jest odpowiedzialnym medium, wprawdzie nie ma obrazu, ale ma słowo. Słowo przyszło na świat tak jak przyszedł Pan Jezus, o czym napisał w ewangelii Św. Jan: „A Słowo stało się Ciałem”. Tym Słowem dzielimy się nadal przez radio
3ZZZ, a takie spotkania jak to opłatkowe mają nas jeszcze bardziej przybliżać do siebie.

Ksiądz podziękował także wszystkim, którzy pracuję w radiu za udzielanie swojego głosu, talentu, umysłu i wszystkiego, co mają najlepsze, a także tym którzy nas słuchają i wspomagają.
Należy zaznaczyć, że księdza Mariusza modlitwa i życzenia obejmowały wszystkich – pełne były troski, miłości i ufności w lepszą przyszłość.

Nastepnie Ksiądz odmówił modlitwę przed dzieleniem się opłatkiem, który przyniósł ze sobą w dużej ilości, by nie zabrakło dla zebranych. Przyszedł czas na wzajemne dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. W tym momencie pozwolę sobie zauważyć, że wśród nas były osoby samotne, które nie miały wcześniej okazji podzielić się z nikim opłatkiem. Życzenia trochę trwały, bo było dużo więcej osób niż w poprzednich latach. Potem przyszedł czas na wspólny posiłek. Wszystkie potrawy były pyszne, ale chyba największą popularnością cieszyły się pierogi z kapustą i grzybami oraz ruskie, które przekazała dla nas Zofia Kurosz – sekretarz Zarządu. Z powodów rodzinnych nie mogła być z nami osobiście, ale towarzyszyła nam myślą, sercem i duchem. Nie było również z nami naszego skarbnika Jerzego Krysiaka, który był chory.

Dzielenie się opłatkiem

Po wzmocnieniu sił fizycznych przeszliśmy do śpiewania kolęd. Wszyscy otrzymali zestaw kolęd przygotowanych przez Anię i Adama Godeckich. Ania też akompaniowała. Piękne, polskie kolędy słychać było w całym budynku z wyłączeniem pokojów studyjnych, w których nagrywa się i emituje audycje w eter. Tym razem wprowadziliśmy małe zmiany i wspólny śpiew kolęd przeplatany był poezją nawiązującą tematycznie do narodzenia Pana Jezusa.

Uczestnicy spotkania. Przy ścianie siedzą (od lewej): Chris Kemp, p.Jerzy, Jan Pawel Bielecki, Barbara Marszałek, Renata Suwara. Przy drugim stole siedzą (od lewej): Halina Bąk, Maria Lubkowska, Ewa Sadujko, Marianna Turlejski, Klementyna Zieleniewska, Wiesław Gasparski, Maria Habel, Anna Zamecznik i Anna Godecka

Jako pierwsza swój autorski wiersz „Prośbę do Dzieciątka Jezus o błogosławieństwo dla świata i prowadzenie nas w życiu” przeczytala Ania Zamecznik. Ania jest w radiu od samego początku jego powstania. Początkowo pracowała jako pomocnik biurowy, a obecnie o wielu lat jest redaktorem autorskich programów i technikiem (przez wiele lat obsługiwała technicznie programy Zofii Kemp).

Po odśpiewaniu kolejnych kolęd Marianna Turlejski przeczytała wiersz „Na Nowy Rok” polskiego poety epoki renesansu Jana Kochanowskiego (1530–1584). Ponownie wybrzmiały kolędy i piękny wiersz-kolęda staropolska „W dzień Bożego Narodzenia” (nieznanego autorstwa), który przeczytała Ewa Sadujko. Treść kolędy mówi o różnych ptaszkach, które swoim śpiewem wyrażają radość z przyjścia na świat Bożego Dzieciątka. Następnie Ania Cietrzewska zaśpiewała wzruszającą kolędę „Maleńka miłość”, po czym nastąpiły kolejne wspólne śpiewy. Maria Lubkowska – słuchaczka radia powszechnie wśrod Polonii uważana za góralkę, co kwestionuje – zaśpiewała kolędę a potem pieśń góralską. Uczestnicy wysłuchali jeszcze jednego wiersza w interpretacji Marianny Turlejski, a potem autorskiej kompozycji Natana Fiedorowicza, którą młody artysta poświęcił swojej mamie.

Anna Godecka
Natan Fiedorowicz

Ks. Mariusz pobłogosławił wszystkim i przeprosił, że wychodzi wcześniej. Zaśpiewaliśmy jeszcze kilka kolęd, w tym australijską kolędę w języku polskim. Spotkanie w miłej, świątecznej i rodzinnej atmosferze trwało kilka godzin. Na szczęście nikt już po nas nie miał rezerwacji w tej sali i nie musieliśmy się śpieszyć. Kiedy większość gości pożegnała się, w małej grupie (również gości) zabraliśmy się do zdejmowania dekoracji i sprzątania. Kuchnię i salę musieliśmy zostawić idealnie czyste.

Żegnając się nasi goście szczerze dziękowali za zorganizowanie tak miłego spotkania. Ja również pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom za obecność oraz włączenie się – w różny sposób – w organizację tego wydarzenia. Bez Waszego udziału i pomocy nie byłoby to możliwe. Szczególnie dziękuję ks. Mariuszowi, Ani Godeckiej, wszystkim osobom czytającym wiersze, indywidualnym wykonawcom oraz Reni Suwarze i jej córce Kindze, Klementynie Zieleniewskiej, Basi Marszałek, Wiesi i Józefowi Gasparskim za pomoc organizacyjną.
Niech dobry, kochany Ojciec z Nieba wszystkim Wam obficie błogosławi!

Zofia Kemp
Koordynator Sekcji Polskiej Radia 3ZZZ

Zdjęcie tytułowe: ks. Mariusz Han odmawia modlitwę podczas spotkania opłatkowo-kolędowego zorganizowanego przez Polską Sekcję Radia 3ZZZ, Brunswick, 28 grudnia 2024. Od lewej: Zofia Dublaszewska, Ania Cietrzewska, p. Cietrzewska – mama Ani, Stanislawa Dąbal, Halina Graff, Adam Godecki, ks. Mariusz Han SJ, Zofia Młynarska-Kemp, Maria Lubkowska, Ewa Sadujko, Marianna Turlejski, Klementyna Zieleniewska, Barbara Marszałek, Wiesława Gasparska. Przy ścianie stoi Natan Fiedorowicz.

Załączone zdjęcia pochodzą z archiwum Zofii Kemp.